ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը հանդիսանում է ԱՊՀ պատմության ինստիտուտների Միջազգային Ասոցիացիայի անդամ, Ասոցիացիան հիմնադրվել է ԱՊՀ ակադեմիական պատմության ինստիտուտների կողմից ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում 2005թ. դեկտեմբերին: Ասոցիացիայի նախագահն է ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Ընդհանուր պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամ, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Չուբարյանը:
- Գիտական համագործակցություն ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Մոլդովայի հանրապետության գիտությունների ակադեմիայի պատմության, պետության և իրավունքի ինստիտուտի միջև:
- Համագործակցություն «Հյուսիս-կովկասյան դաշնային համալսարանի» (ՌԴ) հետ:
- Համագործակցություն Պազման պետերի կաթոլիկ համալսարանի հետ:
- Համագործակցություն Տաջիկստանի Հանրապետության գիտությունների ակադեմիայի Ահմադ Դոնիշի անվան Պատմության, հնագիտության և էթնոգրաֆիայի ինստիտուտի հետ:
- Համագործակցություն ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Այն Շամս համալսարանի իգական ֆակուլտետի պատմության բաժնի միջև:
- Համագործակցություն Գորիսի պետական համալսարանի հետ:
- Միջազգային գիտակրթական համաձայնագիր Հյուսիսկովկասյան դաշնային համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի միջև։
- Համագործակցության հուշագիր ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Վրաստանի Կորնելի Կեկելիձեի անվան ձեռագրերի ազգային կենտրոնի միջև:
- Գիտական համագործակցության պայմանագիր ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Աստրախանի պետական համալսարանի միջև։
- Համագործակցության պայմանագիր ՀԴՀ-ի և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի միջև:
- Գիտական համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի և Իտալիայի Միջերկրածովյան և արևելյան հետազոտությունների ասոցիացիայի (ISMEO) միջև:
- Համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի և ՌԴ ԳԱ «Կալմիկայի գիտական կենտրոնի» միջև: