ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը հանդիսանում է ԱՊՀ պատմության ինստիտուտների Միջազգային Ասոցիացիայի անդամ, Ասոցիացիան հիմնադրվել է ԱՊՀ ակադեմիական պատմության ինստիտուտների կողմից ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում 2005թ. դեկտեմբերին: Ասոցիացիայի նախագահն է ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Ընդհանուր պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամ, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Չուբարյանը:
1. Գիտական համագործակցություն ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Մոլդովայի հանրապետության գիտությունների ակադեմիայի պատմության, պետության և իրավունքի ինստիտուտի միջև:
2. Համագործակցություն «Հյուսիս-կովկասյան դաշնային համալսարանի» (ՌԴ) հետ:
3. Համագործակցություն Պազման պետերի կաթոլիկ համալսարանի հետ:
4. Համագործակցություն Տաջիկստանի Հանրապետության գիտությունների ակադեմիայի Ահմադ Դոնիշի անվան Պատմության, հնագիտության և էթնոգրաֆիայի ինստիտուտի հետ:
5. Համագործակցություն ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Այն Շամս համալսարանի իգական ֆակուլտետի պատմության բաժնի միջև:
6. Համագործակցություն Գորիսի պետական համալսարանի հետ:
7. Միջազգային գիտակրթական համաձայնագիր Հյուսիսկովկասյան դաշնային համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի միջև։
8. Համագործակցության հուշագիր ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Վրաստանի Կորնելի Կեկելիձեի անվան ձեռագրերի ազգային կենտրոնի միջև:
9. Գիտական համագործակցության պայմանագիր ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի և Աստրախանի պետական համալսարանի միջև։
10. Համագործակցության պայմանագիր ՀԴՀ-ի և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի միջև:
11. Գիտական համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի և Իտալիայի Միջերկրածովյան և արևելյան հետազոտությունների ասոցիացիայի (ISMEO) միջև:
12. Համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի և ՌԴ ԳԱ «Կալմիկայի գիտական կենտրոնի» միջև: